Водойми. Природознавство 2 клас
[ Викачати з сервера (33.0 Kb) ]31.10.2016, 17:23

Тема. Водойми. Водойми свого краю восени.    (с.19-21)

Мета: розповісти учням, де в природі міститься вода; дати уявлення про стан водойми восени; розвивати спостережливість, мовлення, мислення; виховувати любов до природи, бережливе ставлення до її багатств.

 

Хід уроку 

I.      ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II.     АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

1.     Перевірка домашнього завдання

—  Що таке термометр?

—  Як улаштований цей прилад?

—  Які бувають термометри?

—  Скільки різних термометрів є у вас удома? Порівняйте їх. Яка температура понітря у вас у кімнаті, а яка температура — на вулиці?

2.     Робота над загадками

•   Що тече, не зупиняється? (Вода)

•   Що шумить без вітру? (Вода)

•   У чому дірки не вивертиш? (У воді)

III.   ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

—  Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, що найбільше води у вигляді рідини міститься у різноманітних водоймах, що вода входить до складу ґрунту, рослин, тіла тварин і людини.

IV.   ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1.     Робота за підручникам (с. 20 - 21)

—  Пригадайте, які властивості має вода? Використовуючи допоміжні слова, складіть розповідь про властивості води: рідка вода, безбарвна, прозора, не має запаху та смаку, приймає форму посудини, тече.

—  Розгляньте малюнки на с. 20. Пригадайте, де в природі зустрічається вода.

—  Як ви вважаєте, чому Землю називають «голубою планетою»?

—  Як на глобусі позначають йодні простори океанів і морів? Яка в них вода? Де міститься прісна вода?

—  Пригадайте, які моря омивають територію України. Покажіть їх на малі (глобусі).

—  Назвіть і покажіть на фізичній малі України найбільшу річку,

—  У високому синьому небі пливуть білі пухкі хмаринки. Вони також складаються із води. Бо, як насупляться й почорніють хмари, то а них випаде на землю дощ або сніг. Отже, є вода і у ґрунті. Під поверхнею землі ховаються підземні води. Рослини, тварини і люди також мають у своєму складі воду.

—  Відгадайте загадку.

•   Білий камінь у воді тоне. (Сіль, цукор)

Дослідницька лабораторія

—  Розгляньте малюнки на с. 21. Які властивості води вони демонструють?

—  Поміркуйте! Як довести, що у складі тіла людини є вода?

—  Розгляньте малюнки. Синьокрила Сойка запитує: «З чого складається березовий сік? ».

2.    Фіакультхаилинка

V.    УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ

1.     Гра «Уяви» [див. Додаток на с 17]

2.     Розігрування сценки «Біля ставка восени»

У вчителя в руках м'яка іграшка — жабка. На дошці — фотографія ставка восени.

Учитель. Розкажи, будь ласка, жабко, що відбувається з твоїм ставком восени?

Жабка. Він змінюється!!! Улітку я такого не спостерігала.

Учитель. Що так сильно тебе дивує?

Жабка. Вода стала холодною, водні рослини опускаються на дно, і доведеться всім жабам ховатися в мул до весни.

Учитель. Ось у чому справа! Ми з учнями спробуємо в усьому розібратися.

—  Як ви вважаєте, чому вода в ставку стала холодною? (Настала осінь, по холоднішало, і вода стала холодною.)

—  А чому жаби ховаються в мул? (Щоб їх не з'їли хижі риби.)

—  А хто окрім жаб ще живе в ставку? (Різні риби, різні жучки, равлики.)

—  Як ви вважаєте, чому водні рослини опускаються на дно? (Щоб не за мерзнути.)

—  А чому вони можуть замерзнути на поверхні ставка? (Сонце світить не так сильно, вода погано прогрівається,рослинам бракує сонячного тепла.)

—  Правильно. Незабаром настане зима, і вода в ставку замерзне — перетвориться на лід. Але на лід перетвориться тільки поверхня ставка, а на самій глибині вода не замерзне, і саме це допоможе водним рослинам перезимувати і не загинути. Якщо ж рослини залишаться на поверхні ставка, то вони замерзнуть і загинуть.

—  Діти, подивіться на фотографію, якою прозорою стала вода в ставку! По її поверхні пливе листя, опале а дерев. Подивіться уважно, що відбивається у воді ставка? (Небо, хмари.)

—  Згадайте, яким ставок буває влітку? Вода в нім така сама холодна, як восени? Чому тепла?

—  На березі ставка — пісок. Як ви вважаєте, який він на дотик? (Холодний, вологий)

—  Чому? (Иосени на вулиці холодно. Сонечко гріє не так жарко, пісок не нагрівається. Часто йдуть дощі, і тому пісок вологий.)

Жабка. Тепер я зрозуміла, чому вода в ставку холодна і чому водні рослини зникли, і навіщо жаби в мул ховаються — настала осінь.

—  Мила жабко, не сумуй. Осінь — теж чудова пора! Подивися, яким сумним, але дуже красивим став твій ставок! Як красиво відбиваються в ньому хмари, а опале листя пливе, немов маленькі кораблики.

—  Чому так змінився ставок?

—  Чим осінній ставок відрізняється від літнього ставка?

VIПідсумок уроку. 

—  Що нового дізналися на уроці?

—  Де в природі міститься вода?

—  Які водойми існують у місцевості, де ви живете?

—  Чи повинні люди піклуватися про водойми?

—  Як ми можемо це зробити? (Не забруднювати воду і береги.)

VII.  ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

С. 20-21.

—  Складіть розповідь про те, як змінився став вашої улюбленої водойми (річки, озера, ставка тощо) восени.

 

Категорія: Уроки | Додав: ksenia
Переглядів: 416 | Завантажень: 6 | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
avatar
Вітаю Вас, Гість!
Неділя, 29.06.2025